Demokraté pro volby do Poslanecké sněmovny

Klub na obranu demokracie k výsledkům voleb do krajských samospráv – připojte se  k nám i Vy!

Ve volbách dosáhlo hnutí ANO dvojího úspěchu: v počtu hlasů i mandátů a tím, že pro nedůslednost demokratických stran je nyní chápáno jako neproblematická součást  našeho politického systému. Koalice se většinou formují systémem „každý s každým“.  Za rok nás čekají volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Chceme oslovit zejména členy demokratických politických stran,  aby přiměli svá vedení k důslednější politice při obraně demokracie před oligarchií a autokracií. S tím se  obracíme i na veřejnost, která není organizovaná v politických stranách. Před volbou do Poslanecké sněmovny je třeba především  zformulovat jakési „demokratické minimum“,  kterým se demokratické strany vymezí proti autokracii a oligarchii, aniž by se vzdávaly svých programových specifik. Chceme přispět k jeho zformulování.

Plný text našeho prohlášení najdete níže.

Prosíme občany, kteří s námi souhlasí, aby připojili svůj podpis zde.

Demokraté pro volby do Poslanecké sněmovny

Po volbách do krajských zastupitelstev rozvíjíme naši Demokratickou iniciativu z 1. května 2016.

Volby skončily hned dvojím úspěchem Babišova hnutí ANO. Celostátně dostalo daleko nejvíc voličských hlasů a získalo daleko nejvíc mandátů.  A hlavně, všeobecně je teď chápáno jako neproblematická součást našeho politického systému. O jeho přízeň se ucházejí nejen „standardní“ demokratické strany, s nimiž Andrej Babiš svádí neúprosný boj ve vládní koalici, ale i  ty, které byly doposud v opozici: ODS i TOP09 se stávají koaličními partnery ANO v největších krajích ČR. Hrozí, že se z ČR stane orwellovská hospoda, v níž spolu sedí demokraté s autokraty
a oligarchy  a nakonec se už nedá poznat, kdo je kdo.

Jen ve třech krajích, v Pardubickém, Královéhradeckém a v Plzeňském, se ANO ocitlo v opozici. Je možné spekulovat o tom, jaké lokální zájmy a osobní averze stály za vznikem těchto krajských koalic. Daleko významnější však je podporovat ty, kteří se chtějí spojit při obraně demokracie proti oligarchii a autokracii, a vyzývat je k větší důslednosti a aktivitě.

Za pouhý rok nás čekají volby do Poslanecké sněmovny PČR. Neměli bychom připustit, aby se pak i na celostátní úrovni prosadila mesaliance  mezi demokraty
a těmi ostatními. K těm ostatním počítáme kromě Babišova ANO  i „protiuprchlická“ uskupení, jako je Okamurova SPD, a síly orientované na Východ – tj. KSČM a v neposlední řadě prezidenta Zemana. Pan Babiš je mezi nimi jasná jednička.

V dnešní situaci nemá smysl oslovovat vedení demokratických politických stran: je zjevné, že situaci podceňují, a je otázka, zda a nakolik mají své strany pod kontrolou. Je třeba se obrátit přímo na členy těchto stran a chtít na nich, aby se snažili přivést svá vedení k důstojnější politice, a aby v tomto smyslu navazovali
i horizontální kontakty s demokratickými partnery a oponenty. A konečně vyzvat veřejnost, aby těmto stranám připomínala jejich povinnosti vůči ČR a demokracii.

To, o co v příštích dvanácti měsících půjde, by měla být především  formulace  „demokratického minima“, několika společných zásad, na nichž se demokraté zprava i zleva musí domluvit, aby mohli společně čelit autokratům a oligarchům.

Náš klub chce  přispět k sestavení tohoto demokratického minima. Chceme též v rámci svých sil a možností oslovit politické strany „zdola“ a působit na veřejnost v tomto duchu.

Prosíme další uskupení a občanské iniciativy, aby se k nám  připojily.

A prosíme občany ČR, kteří s námi souhlasí a jsou ochotni pomáhat, aby  připojili svůj podpis. Můžete tak učinit zde.

17. října 2016

Výbor KOD: Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Pavel Otto, Jan Scheinost. Pavel Šafr, šéfredaktor Svobodného fóra.

Členové KOD a bývalí členové Demokratické iniciativy: Radim Brňák, Dana Drahná, Petr Dušejovský, Miroslav Fleischman, Ester Fleischmanová, Vladimir Fritsch, František Hodík, Johana Hovorková, Vladislav Kahle, Jaroslav Lenert, Jiří Liška, Martin Litomiský, Hana Mahlerová, Josef Matoušek, Jitka Matoušková, Jan Mazanec, Herbert Pařízek, Jan Pavlík, Hana Petrásková, Ondřej Pěč, Vojtěch Průša, Ivan Rigel, Tamara Riglová, Jan Řeřábek, Gabriela Sodomková, Lenka Smětáková, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Jiří Šimeček, Miroslav Štengl, Karel Štindl, Jana Šťástková, Jan Tichý, Stanislav Toula, Vladislav Vaňák, Jiří Vaněk, Hanuš Velebný, Ladislav Voves,  Jan Zima (důchodce).