Antibabiš a Antizeman je náš program

Před 30 lety se nám otevřela cesta zpět ke svobodě, suverenitě, demokracii a vládě práva. A zároveň cesta zpět do rodiny západních demokratických států. Dnes tu máme Nové pořádky Andreje Babiše, Miloše Zemana, Tomio Okamury a Vojtěcha Filipa. Za tento vývoj neseme zodpovědnost. Nenamlouvejme si, že se nic závažného neděje, že se „nechumelí“. Je třeba společně si přiznat selhání a společně pracovat k obnově toho, o co jsme přišli. Nazývejme věci pravými jmény. Nikoli nechumelismus, ale zápas za svobodu a demokracii, „Antibabiš“ a „Antizeman“ je náš program. Celý text prohlášení najdete ve zprávě anebo zde.

Antibabiš a Antizeman je náš program

Prohlášení Klubu na obranu demokracie

Před třiceti lety se nám otevřela cesta zpět ke svobodě, suverenitě, demokracii a vládě práva. A zároveň cesta zpět do rodiny západních demokratických států.

Dnes tu máme Nové pořádky. Jejich protagonisty jsou Andrej Babiš, Miloš Zeman, Tomio Okamura a Vojtěch Filip. Získali velký politický vliv a snaží se plíživě a úspěšně rozbít to, co nám na podzim 1989 spadlo do klína.

Za tento vývoj neseme zodpovědnost. Nenamlouvejme si, že se nic závažného neděje, že se „nechumelí“. Je třeba společně si přiznat selhání a společně pracovat k obnově toho, o co jsme přišli.

Konkrétně to znamená:

  • usilovat znovu cestou ústavní žaloby o odvolání prezidenta Zemana, tentokrát pro jeho činnost proti demokratickému řádu České republiky,
    ‌   ‍
  • usilovat o to, aby zákonodárná a výkonná moc nespočívala v rukou představitelů Nových pořádků. Toto úsilí musí být nakonec potvrzeno volbami.

Základní předpoklad toho obojího ovšem je, aby tu byla důvěryhodná veřejná platforma pro setkávání, výměnu názorů a spolupráci politických stran, občanských sdružení a nezávislých iniciativ, nezávislých žurnalistů i soukromých osob, připravených bránit Českou republiku a polistopadovou demokracii proti Novým pořádkům. Takový subjekt u nás dnes neexistuje: všichni se snaží zamluvit malér, v němž jsme se ocitli. Chceme přispět k tomu, aby něco podobného vzniklo.

Nazývejme věci pravými jmény. Nikoli nechumelismus, ale zápas za svobodu a demokracii, „Antibabiš“ a „Antizeman“ je náš program.

V Praze, 11. listopadu 2019

Výbor Klubu na obranu demokracie:
Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Pavel Otto, Jan Scheinost

Text prohlášení v pdf je k dispozici zde.

Pokud Vám činnost KOD připadá prospěšná a souhlasíte s našimi stanovisky, prosíme, přispějte nám na pořádání veřejných debat. Přispět můžete na účet 2600479704/2010. Význam pro nás mají i drobné dary, tak jako má význam drobná politická práce.