Demonstrujme bez alibismu

Proti volbě JUDr. Stanislava Křečka veřejným ochráncem práv je legitimní a nutné protestovat, přestože se nedá čekat žádná okamžitá účinná náprava. Klub na obranu demokracie však považuje za nevěcné a zbytečné poukazovat v té souvislosti na to, že Poláci a Maďaři jsou na tom dnes ještě hůř než my. Tím, že se budeme schovávat za problémy druhých, si nijak nepomůžeme. Prohlášení KOD najdete ve zprávě.

Demonstrujme bez alibismu

Výbor Klubu na obranu demokracie k chystané demonstraci
Milionu chvilek v neděli 1. března 2020

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky zvolila 12. 2. 2020 bez problémů veřejným ochráncem práv prezidentova kandidáta JUDr. Stanislava Křečka. Euforie z neúspěchu prof. Heleny Válkové tedy nebyla namístě: paní Válkovou se povedlo rychle nahradit někým zcela srovnatelným.

Úlohou ombudsmana je chránit občany před přehmaty státní správy. Funkce nabývá na významu v situaci, kdy zákonodárnou i výkonnou moc v našem státě ovládly Nové pořádky Andreje Babiše, Miloše Zemana, Tomia Okamury a Vojtěcha Filipa, podporované ČSSD.

Proti volbě JUDr. Křečka je legitimní a nutné protestovat, přestože se nedá čekat žádná okamžitá účinná náprava.

Považujeme přitom za nevěcné a zbytečné poukazovat na to, že jiní (Poláci a Maďaři) jsou na tom dnes ještě hůř než my. Je otázka, nakolik je to vůbec pravda. Hlavní ovšem je, že máme teď už pár let obrovitý problém. Způsobili jsme si ho sami a zodpovídáme za něj. Nynější volba ochránce práv je jen jednou z jeho ilustrací. Tím, že se budeme schovávat za problémy druhých, si příliš nepomůžeme.

V Praze, 20. února 2020

Výbor Klubu na obranu demokracie:
Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Jan Scheinost

Text prohlášení v pdf je k dispozici zde.

Pokud Vám činnost KOD připadá prospěšná a souhlasíte s našimi stanovisky, prosíme, přispějte nám na pořádání veřejných debat. Přispět můžete na účet 2600479704/2010. Význam pro nás mají i drobné dary, tak jako má význam drobná politická práce.