Dopis výboru KOD členům a příznivcům našeho sdružení

K vývoji politické situace v ČR po hlasování o důvěře Rusnokově vládě v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky

Během tohoto roku došlo v naší zemi k významným politickým změnám.

V lednu v přímé prezidentské volbě přesvědčivě zvítězil Miloš Zeman.

V červnu padla vláda Petra Nečase, kterou nový prezident neměl pod kontrolou a kterou už v předvolební kampani ostře kritizoval.

A konečně minulý týden se při hlasování o důvěře nové Rusnokově vládě v Poslanecké sněmovně fakticky rozpadla těsná stojedničková většina stran bývalé vládní koalice. Poslanecká sněmovna se nejspíš v příštích dnech usnese o svém rozpuštění, čímž se otevře cesta k předčasným volbám.

Ještě před hlasováním o důvěře se sobotkovské křídlo ČSSD v rozporu s původním rozumným stanoviskem předsedy strany rozhodlo Rusnokovu vládu, a tedy prezidenta Zemana, podpořit. Rozpad koalice jde na vrub ODS, která je v chronické a hluboké krizi.

Systém politických stran, který se utvořil v prvních letech existence ČR a dosud spočíval na velké liberálně-konzervativní straně a velké socialistické, demokraticky orientované straně, se hroutí a Poslanecká sněmovna prokázala, že není schopná čelit nástupu prezidentského režimu, opřeného o autoritu hlavy státu. Předčasné volby jsou svým způsobem logické, v této situaci se však nedá předpokládat, že by na vývoji situace něco podstatného změnily.

I do budoucna je nezbytné usilovat o udržení a upevnění svobody a demokracie v ČR. Nebude to lehké. Využijme všech možností, které nám skýtá ústava a zákony naší země, inspirujme se politickým realismem zakladatelů moderní české politiky a důrazem který kladli na drobnou politickou práci na každodenní úrovni.

V Praze 11. srpna 2013

Výbor Klubu na obranu demokracie:

Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Bohumil Dvořák, Pavel Otto, Jan Scheinost