Fotogalerie: Vystoupení předsedy KOD na vzpomínkové akci k 21. srpnu v Českých Budějovicích

Jihočeská metropole je v posledních dnech v centru zájmu poté, co tam došlo k několika nepřehlédnutelným hlasitým protestům proti Andreji Babišovi, Miloši Zemanovi a jejich Novým pořádkům, které u nás střídají liberální demokracii a ohrožují naši svobodu. Klub na obranu demokracie má v Českých Budějovicích své členy a udržuje kontakty s představiteli některých tamních demokratických stran a občanských iniciativ. Předseda KOD Bohumil Doležal promluvil 21. srpna 2018 k několika stovkám občanů na veřejném shromáždění na českobudějovickém Piaristickém náměstí.

V den výročí 21. srpna vystoupil na veřejném shromáždění na českobudějovickém Piaristickém náměstí předseda Klubu na obranu demokracie Bohumil Doležal. V rámci vzpomínkové akce k 50. výročí ruské okupace Československa nazvané „1968 – v Českých Budějovicích: Jsme s Vámi, buďte s námi“ pronesl krátkou řeč o tom, v čem historická událost ze srpna 1968 souvisí s odporem proti dnešnímu bouráním demokracie, a přečetl naši výzvu „Demokratická opozice společně proti Novým pořádkům“, pod niž jsme na náměstí sbírali podpisy.

Na shromáždění, kterého se zúčastnilo několik stovek lidí, dále vystoupili vědec a pamětník srpnových událostí roku 1968 RNDr. Jan Květ, CSc., občanský aktivista a někdejší studentský vůdce Radan Běhoun, vědec a bývalý rektor Jihočeské univerzity prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc. a vojenský historik Jan Ciglbauer. Vystoupení pamětníků a politicky angažovaných osobností na Piaristickém náměstí předcházela rekonstrukce událostí ze srpna 1968. Akci zakončil večerní happening na Sokolském ostrově a veřejná projekce prvního dílu trilogie Hořící keř.

Shromáždění uspořádala občanská platforma „Společně udržme demokracii“ a jeho hlavním cílem bylo připomenout, že svoboda není zadarmo. Je třeba o ni pečovat, když ji máme, a bojovat za ni, když ji ztrácíme. Právě to je odkaz událostí roku 1968 v dnešní nelehké době.

FOTO: Miroslav Fleischman a pořadatelé akce