Neprošustrujme šanci, danou volbami!

Klub na obranu demokracie se obrací na Senát a demokratické strany, které zasednou v nově zvolené Poslanecké sněmovně. Vyzýváme je, aby neprodleně jednaly a rozhodly o tom, zda prezident v současnosti může, či nemůže vykonávat svůj úřad.

Neprošustrujme šanci, danou volbami!

Výzva Klubu na obranu demokracie Senátu a demokratickým stranám, které zasednou v nově zvolené Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR

Výsledek voleb do Poslanecké sněmovny PČR otvírá cestu k výrazné politické změně. Po dlouhých osmi letech je tu naděje, že vláda přejde do rukou demokratické opozice.

V následujících dnech a týdnech má z ústavy významnou úlohu prezident republiky. Nejde teď o to, že byl významným představitelem toho, co tu vládlo v letech 2013–2021, své kompetence nabyl demokratickou cestou. A nejde o jeho chorobopis, to je jeho soukromá záležitost.

Jde jen o jednu jedinou základní věc: zda teď může, či nemůže, řečeno slovy článku 66 Ústavy ČR, „svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat“. Na základě událostí posledních měsíců, týdnů a dnů o tom máme vážné pochybnosti. Kompetentní rozhodnout je ovšem Poslanecká sněmovna a Senát PČR.

Žádáme proto Senát a demokratické strany, které zasednou v nově zvolené Poslanecké sněmovně, aby v této věci neprodleně jednaly. A prosíme naše spoluobčany a nezávislé iniciativy, aby nás v naší výzvě podpořili.

Otázka zní: podaří se uskutečnit a využít to, co přinesly říjnové volby? Nebo to prošustrujeme?

Prosíme ty, co s námi souhlasí, aby připojili svůj podpis zde.

V Praze, 15. října 2021

Výbor Klubu na obranu demokracie:
Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Jan Scheinost

Členové KOD a bývalí účastníci Demokratické iniciativy:
Jan Bouchal, Petr Dušejovský, Martin Erben, Vladimír Fritsch, František Hodík, Petr Chowaniec, Vladislav Kahle, Petr Kreuz, Jaroslav Lenert, Martin Litomiský, Petr Lívanský, František Lízal, Karel Luner, Hana Mahlerová, Josef Matoušek, Jitka Matoušková, Herbert Pařízek, Jan Pavlík, Ondřej Pěč, Vladimír Peřina, Hana Petrásková, Jiří Plieštik, Vojtěch Průša, Ivan Rigel, Tamara Riglová, Václav Řeřábek, Kamil Skřivan, Lenka Smětáková, Gabriela Sodomková, David Svoboda, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Miroslava Šefčíková, Jiří Šimeček, Miroslav Štengl, Jan Tichý, Stanislav Toula, Vladislav Vaňák, Jiří Vaněk, Milan Zapletal, Jan Zima

Text prohlášení v pdf je k dispozici zde.

Pokud Vám činnost KOD připadá prospěšná a souhlasíte s našimi stanovisky, prosíme, přispějte nám na pořádání veřejných debat. Přispět můžete na účet 2600479704/2010. Význam pro nás mají i drobné dary, tak jako má význam drobná politická práce.