Případ Čapí hnízdo nesmí být zameten pod koberec!

Přinášíme vám společnou výzvu Klubu na obranu demokracie, Free Czech Media a šéfredaktora Fóra 24 Pavela Šafra a prosíme ty občany, kteří s naší výzvou souhlasí, aby se k nám připojili zde.

Případ Čapí hnízdo nesmí být uklizen pod koberec!

Nad případem Čapí hnízdo se vznáší stín podezření z finančního podvodu. Ohrožuje politickou kariéru toho času nejmocnějšího českého politika, Andreje Babiše.

Lhůta k rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení v té věci měla původně uplynout koncem března. Na poslední chvíli byla rozhodnutím Městského státního zastupitelství prodloužena o půl roku.

Zároveň bude nad vyšetřováním případu na základě „vnějšího podnětu“ (nebylo sděleno, kdo ho podal) vykonávat dohled Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Vyšetřování probíhá v citlivé době před volbami do Poslanecké sněmovny, kdy se rozhodne o rozvržení politických sil  a o dalším politickém uspořádání v České republice. Tím, že bylo o půl roku odloženo, podstatně se zkrátila doba pro veřejnou diskusi o něm, která je nezbytná.

Postup orgánů činných v trestním řízení vzbuzuje podezření, zda nejde o politickou manipulaci toho typu, jaké byly v minulosti tvrdě kritizovány a měly za následek hluboké politické změny v České republice. Zejména nelze připustit, aby kauza, která se vyšetřuje už rok a půl, kterou se zabývá unijní OLAF a která obsahuje informace relevantní pro rozhodování občanů a voličů, byla v citlivém období před volbami z politických ohledů uklizena pod koberec. Postup orgánů by proto měl být pod důkladnou kontrolou veřejnosti.

Obracíme se na demokratické politiky a novináře se žádostí, aby se o takovou kontrolu postarali. Sami se chceme taky přičinit.

Zároveň vyzýváme policejní vyšetřovatele a státní zástupce, kteří na případu pracují, aby dbali na povinnosti vyplývající z jejich profese a neustupovali případným politickým tlakům. Rádi je v tom v rámci našich sil a možností podpoříme.

V Praze, 10.dubna 2017

Členové Klubu na obranu demokracie a bývalí účastníci nezávislé skupiny Demokratická iniciativa: Bohumil Doležal, Dana Drahná, Petr Dušejovský, Bohumil Dvořák, Miroslav Fleischman, Ester Fleischmanová, Vladimír Fritsch, František Hodík, Vladislav Kahle, Jana Kovaříková, Vojtěch Kučera, Jaroslav Lenert, Jiří Liška, Martin Litomiský, František Lízal, Hana Mahlerová, Josef Matoušek, Jitka Matoušková, Jan Mazanec, Pavel Otto, Herbert Pařízek, Jan Pavlík, Hana Petrásková, Jana Petrová, Ondřej Pěč, Vojtěch Průša, Tomáš Průša, Ivan Rigel, Tamara Riglová, Jan Řeřábek, Jan Scheinost, Lenka Smětáková, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Jiří Šimeček, Jana Šťástková, Karel Štindl, Jan Tichý, Otakar Válek, Vladislav Vaňák, Jiří Vaněk, Hanuš Velebný, Ladislav Voves, Jan Zima (důchodce), Jan Zima (student).

Johana Hovorková, předsedkyně z. s.  Free Czech Media,

Pavel Šafr, šéfredaktor Fóra 24.

Výzva ke stažení v pdf.

Prosíme občany, kteří s naší výzvou souhlasí, aby se k nám připojili zde.