Reakce poslanců a senátorů na výzvu „Zabraňme společně přejmenování 17. listopadu!“

Naši výzvu „Zabraňme společně přejmenování 17. listopadu!“ jsme zaslali poslancům a senátorům z demokratických stran, neboť to budou i oni, kdo bude o návrhu na přejmenování tohoto státního svátku rozhodovat. Odpověděli nám poslanci Martin Baxa, Jan Čižinský, Jan Farský, Petr Fiala, Petr Gazdík, Věra Kovářová, Miroslava Němcová, Markéta Pekarová Adamová, Pavel Žáček a senátoři Tomáš Goláň, Renata Chmelová, Patrik Kunčar, Jiří Růžička, Ivo Valenta, Miloš Vystrčil. Jejich odpovědi zveřejňujeme.

Jiří Růžička, senátor

Vážený pane Doležale,
děkuji Vám za zprávu a za zaslání stanoviska, se kterým souhlasím. Přeji Vám, abyste získali co nejvyšší podporu.

S přátelským pozdravem
Jiří R.

Jan Čižinský, poslanec

Vážený pane předsedo,
děkuji Vám za upozornění.
S díky a srdečně zdravím jako Váš student

Jan Čižinský

Tomáš Goláň, senátor

S mým hlasem proti přejmenování tohoto svátku můžete na 100 % počítat.

Hezké dny

Ing. Tomáš Goláň, senátor za volební obvod č. 78 (Zlín)

Martin Baxa, poslanec

Vážený pane Doležale,
srdečně zdravím a rád bych Vás informoval o tom, že návrh na přejmenování svátku nepodpořím, a to i přesto, že návrh spolupodepsalo několik mých kolegů z klubu ODS. U nich převážil argument, že se jedná o požadavek Studentské komory Rady vysokých škol, pro mě tento požadavek není relevantní.

Mějte se pěkně a někdy na viděnou!

Martin Baxa

Pavel Žáček, poslanec

Dobrý den,
děkuji za Váš mail a za vaši iniciativu. Pochopitelně se k vaší iniciativě připojuji.

S pozdravem

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.
poslanec Parlamentu ČR

Petr Gazdík, poslanec

Vážený pane předsedo,
v Poslanecké sněmovně teď nastane víc pokusů na přejmenování. Z mého pohledu je to zcela zbytečné a nevidím důvod, proč by se název měnit měl.

Srdečně zdraví

Petr Gazdík
poslanec Poslanecké sněmovny PČR
předseda STAN

Patrik Kunčar, senátor

Vážený pane předsedo,
děkuji, že jste se na mě s důvěrou obrátil. K přejmenování 17. listopadu nevidím důvod, proto případný návrh nepodpořím.

S pozdravem

Patrik Kunčar

Markéta Pekarová Adamová, poslankyně

Vážený pane Doležale,
děkujeme za Váš podnět, budeme o tom na klubu teprve jednat, dám Vám vědět!

S pozdravem

Markéta Pekarová Adamová

Jan Farský, poslanec

Vážený pane Doležale,
na toto téma jsem měl v nedávné době schůzku s předsedou Studentské rady. S přejmenováním 17. listopadu nemám žádný problém a souhlasím s tím. Dle mého názoru je důležité připomenout stěžejní roli studentů, kteří se zúčastnili demonstrací jako v roce 1939 a v roce 1989. Akceschopnost studentů vyvolala velkou mezinárodní solidaritu, která způsobila, že se 17. listopad stal mezinárodním dnem studentstva. Považuji za důležité, abychom tento fakt zdůraznili i my.

S pozdravem

Mgr. Jan Farský
poslanec

Miroslava Němcová, poslankyně

Vážený pane Doležale,
k výzvě na obranu současného názvu státního svátku se připojuji, třebaže je to formálně trochu kostrbaté – poslanci vyzývající poslance, aby nějak hlasovali…
Jak víte, a píšete o tom ve Vašich textech, v minulosti jsme podobné návrhy odráželi. Nejvíce na změnu názvu tlačil plukovník Vodička, ano TEN Vodička. Činil tak pravidelně ve svých „svérázných“ projevech právě 17. listopadu ráno před Hlávkovou kolejí, při vzpomínce na rok 1939 a Jana Opletala, kam jsem dlouhá léta chodívala. Postupně byl stále agresivnější a jeho výpady proti demokratickému životu naší společnosti po roce 1989 byly natolik nehorázné, že už se této akce odmítám účastnit.
Po nedávném skandálu s oceněním poslance Ondráčka a zcela ubohém projevu na Vítkově 28. 10. jsem zvědavá, jak letos plukovník Vodička „uchopí“ 17. listopad. Zda opět bude u Hlávkovy koleje hlavním řečníkem, jemuž naslouchají od premiéra přes téměř všechny ministry a exponenty ANO i ti, kteří se stávají oběťmi aranžmá pietního aktu a jimž zdvořilost a slušnost nedovolují se na místě proti manipulacím pana plukovníka vymezit.
Jak také víte, našel si spřízněnou duši v JUDr. Válkové – vzhledem k její komunistické minulosti to není překvapivé spojenectví. Nevím, jaký má paní poslankyně Válková reálný vliv uvnitř klubu ANO, ale obavy jsou na místě: pokud „zmákne“ Babiše a ten klubu zavelí, mohou se spolehnout minimálně na 130 hlasů. V záloze navíc zůstávají Piráti (22 hlasů), o jejichž postojích v této věci však netuším nic. Ale po hlasování o státním vyznamenání pro K. Sýse si raději nedělám iluze.
ANO – 78 hlasů
KSČM – 15
ČSSD – 15
SPD – 22

Tolik pouze několik postřehů, které Vám spolu s pozdravy zasílám.

Miroslava Němcová

Petr Fiala, poslanec

Vážený pane předsedo,
pan předseda Fiala děkuje za Váš mail a aktivitu. On sám je dlouhodobě proti přejmenování státního svátku dne 17. listopadu.

Se srdečným pozdravem

Petra Fojtíková
tajemnice předsedy ODS

Miloš Vystrčil, senátor

Nejsem pro přejmenování, budeme se snažit, aby v senátu přejmenování neprošlo.

Se zdvořilým pozdravem

Miloš Vystrčil
senátor

Ivo Valenta, senátor

Dobrý den,
děkuji Vám za zaslání Vašeho dopisu, s jehož obsahem se ztotožňuji. Můžete tedy počítat s tím, že jako senátor Parlamentu České republiky nepodpořím změnu názvu tohoto státního svátku.

Přeji pěkný den.
Ivo Valenta

Věra Kovářová, poslankyně

Dobrý den,
v případě svátku 17. listopadu rozhodně podporuji zachování stávajícího jména a jsem proti jeho přejmenování.

S pozdravem

Ing. Věra Kovářová
poslankyně

Renata Chmelová, senátorka

Vážený pane předsedo,
děkuji za email a zaslanou informaci. Na půdě Senátu jsme dosud danou věc neprobírali, ale předpokládám, že se dostane na některé z dalších jednání Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, kterého jsem členkou (tedy pokud zákon schválí PS). Projednávání sleduji.

Srdečně zdraví,

Renata Chmelová
senátorka za obvod č. 22 – Praha 10, Štěrboholy, Dubeč