Sobotku je ve sporu s Babišem třeba podpořit

Premiér Sobotka na tiskové konferenci 27. dubna důrazně požádal Andreje Babiše, aby vysvětlil nejasnosti ohledně zdrojů jeho příjmů a způsobu, jak přišel ke svému obrovitému majetku. Tyto nejasnosti podle premiéra poškozují důvěryhodnost vlády a České republiky. Pokud tak pan Babiš do konce dubna neučiní, vyvodí z toho premiér v rámci svých kompetencí důsledky. Premiér sice reaguje pozdě a poté, co čtyři roky s panem Babišem seděl v koaliční vládě. A majetkové nejasnosti jsou jen částí toho, proč pan Babiš ohrožuje českou demokracii. Přesto je jeho stanovisko třeba podpořit, a pokud by snad ČSSD od něho po svém zvyku couvla, trvat na něm místo ní.

K našemu stanovisku se můžete připojit zde.

Klub na obranu demokracie, Free Czech Media a Fórum 24 k nynější vládní krizi

Chronická vládní krize, kterou zažíváme už řadu měsíců, se v posledních dnech vyostřila.

Premiér Sobotka na tiskové konferenci ve čtvrtek 27. dubna prohlásil, že podezření ohledně podnikatelských aktivit Andreje Babiše a zejména pochybnosti o zdrojích jeho příjmů a o zdrojích, za něž si pořídil majetek, ohrožují důvěryhodnost vlády i důvěryhodnost České republiky. Pan Babiš dluží koaličním partnerům i veřejnosti vysvětlení a premiér očekává, že tak učiní do konce dubna, tedy k datu, které stanovila Poslanecká sněmovna.

K premiérovu vystoupení lze mít spoustu výhrad.

Proč reaguje tak ostře až teď, půl roku před volbami, v nichž jeho straně hrozí zjevně drtivá porážka? Všechna podezření jsou přece už dávno známa.

Dále: Zvláštnosti podnikání pana Babiše jsou jen logickým a zákonitým doprovodem hlavního problému: toho, že se v těle demokratického státu usídlil vetřelec, propletenec ekonomických, politických a mediálních zájmů, který relativizuje smysl základních demokratických institucí, porušuje rovnováhu mocí a ochromuje spravedlivou politickou soutěž.

A konečně: proč s tímto útvarem vstoupila kdysi ČSSD do koalice, kterou dodnes považuje za prospěšnou, ačkoli sama byla od počátku středem vetřelcovy pozornosti jako jeho hlavní konkurent? Vždyť i proto ztratila důvěru velké části veřejnosti.

Přesto je správné rozhodnější postoj ČSSD a jejího předsedy podpořit – tenkrát, když v něm bude pokračovat. Je zcela legitimní: na základě daleko menších a mlhavějších podezření u nás padali nejen jednotlivci, ale i celé vlády. Pan Babiš sám hlasitě zdůrazňoval, že v minulosti nám vládli politici, kteří nemakali a kradli. To jistě neznamená, že pokud někdo maká a krade, je z obliga. A je rovněž legitimní, že se tak děje nedlouho před volbami, protože je ohrožena spravedlivá a rovná volební soutěž.

Pokud by však ČSSD znovu od svého odhodlání couvla, např. s ohledem na možná rizika, je třeba v tom, co započala, pokračovat i bez ní. Smysluplná politika se bez rizika neobejde. I tady platí: kdo by chtěl zachránit svůj život, ztratí jej.

Pokusíme se o tom všem v rámci svých sil přesvědčit politiky i veřejnost.

Praha, 1. května 2017

Výbor KOD: Bohumil Doležal (předseda), Vojtěch Kučera (místopředseda), Miroslav Fleischman, Pavel Otto

Členové Klubu na obranu demokracie a bývalí účastníci nezávislé skupiny Demokratická iniciativa: Dagmar Drahná, Petr Dušejovský, Ester Fleischmanová, František Hodík, David Král, Jiří Liška, František Lízal, Hana Mahlerová, Jitka Matoušková, Josef Matoušek, Herbert Pařízek, Ondřej Pěč, Hana Petrásková, Vojtěch Průša, Ivan Rigel, Tamara Riglová, Jan Řeřábek, Gabriela Sodomková, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Jiří Šimeček, Jana Šťástková, Karel Štindl, Jan Tichý, Vladislav Vaňák, Jiří Vaněk, Hanuš Velebný, Jan Zima

Johana Hovorková, předsedkyně z. s. Free Czech Media

Pavel Šafr, šéfredaktor Fóra 24

K našemu stanovisku se můžete připojit zde.

Text výzvy v pdf.