Výzva KOD: Výročí 21. srpna by se mělo stát budíčkem z letargie

Klub na obranu demokracie se 21. července 2018 obrátil na české nezávislé iniciativy a na politiky demokratických stran s výzvou „21. srpen: jsme s vámi, buďte s námi“. Poté, co Babišova vláda dostala důvěru v Poslanecké sněmovně, zavládla v Česku prázdninová letargie. Bylo by škoda, kdyby se v ní utopilo jedno kulaté výročí. Před půlstoletím, za srpnové sovětské invaze do Československa, vzkazovali ti, co u nás nenásilně a účinně vzdorovali okupační armádě, politikům odvlečeným do Moskvy: jsme s vámi, buďte s námi. Oslovení, až na jednoho, ten vzkaz oslyšeli. Dnes čelí čeští demokratičtí politici a nezávislé iniciativy babišovským a zemanovským Novým pořádkům. Protože občanská společnost je celistvý živý organismus a jeho páteří je demokratická politika, heslo by mělo být stejné: jsme s vámi, buďte s námi. Začněme tím, že společně důstojně vzpomeneme srpnového výročí. Jak vidno, má nám co říci. Plný text naší výzvy najdete v článku.

21. srpen: jsme s vámi, buďte s námi

Stanovisko Klubu na obranu demokracie k nadcházejícímu výročí sovětské invaze

Co všechno se u nás ze necelý rok semlelo! V Poslanecké sněmovně dominuje hnutí ANO s KSČM a SPD. Když je třeba, najdou společnou řeč. Na Hradě se znovu opevnil Miloš Zeman. Nakonec dostala důvěru vláda hnutí Ano s ocáskem ČSSD a se smluvní podporou KSČM. Teď hrozí, že tyto Nové pořádky, nebo chcete-li „Novou normalizaci“, zalije jako beton líná prázdninová netečnost. Odklízet se bude ztuha.

Je tu však taky inspirující příležitost: přesně za měsíc vzpomeneme půlstoletého výročí ruské invaze z roku 1968. Česká veřejnost tehdy dokázala na čas organizovaně, nenásilně a účinně paralyzovat po zuby ozbrojenou okupační armádu – až do té doby, než tehdejší československé politické vedení v Moskvě selhalo a kapitulovalo.

Z Československa zněl politikům do Moskvy vzkaz: jsme s vámi, buďte s námi. Oni ho až na jednu výjimku nevzali na vědomí.

Dnes jsme v lepší situaci. Jsme samostatná země. Nemáme za sebou dvacet let násilnického režimu, ale přes čtvrtstoletí demokracie. A své politiky si svobodně volíme.

Jenže právě v tom je problém: nakonec jsme svobodně naletěli těm, jejichž cílem bylo tak či onak účtovat s polistopadovou demokracií. Předkládali nám její pitvorný obraz: na jedné straně nevinná „občanská společnost“, na druhé „politici, co nemakali a kradli“.

Ve skutečnosti je občanská společnost celistvý živý organismus a její páteří je demokratická politika. Vzkažme proto politikům, kteří se dnes stejně jako my hlásí k polistopadové demokracii, totéž co v roce 1968: jsme s vámi, buďte s námi. Potřebujeme vás a vy potřebujete nás. Berme to v úvahu a jednejme podle toho.

Výročí srpnové invaze by se mělo stát budíčkem z letargie.

21. července 2018

Výbor Klubu na obranu demokracie: Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Pavel Otto, Jan Scheinost