Výzva výboru Klubu na obranu demokracie ohledně předčasných voleb do PS

Výbor Klubu na obranu demokracie se obrátil na předsedy a předsedy poslaneckých klubů tří největších českých demokratických stran, ČSSD, ODS a TOP09, s výzvou, aby se dohodli na neprodleném uspořádání předčasných parlamentních voleb.

V úterý 25. června jmenoval prezident Zeman novým předsedou vlády České republiky ing. Jiřího Rusnoka. Odvolal se přitom na podporu, které se mu dostalo při přímé prezidentské volbě, a na to, že půjde o vládu odborníků. Nevzal naopak v úvahu, že vládní koalice shromáždila 101 podpisů poslanců, podporujících Miroslavu Němcovou (Ústava prezidenta nezavazuje, aby bral předem v úvahu podporu nové vlády v Poslanecké sněmovně, nicméně žádný z jeho předchůdců tak dosud nepostupoval).

Nový premiér a vláda mohou svou funkci vykonávat blíže neurčenou dobu tak, že Poslanecká sněmovna bude fakticky odstavena na vedlejší kolej. Vláda se bude opírat o mandát prezidenta z přímé prezidentské volby a o odbornou způsobilost jejích členů. To ovšem znamená posun od parlamentní demokracie k autoritativnímu způsobu vládnutí.

V této situaci je rozhodující, zda se velké demokratické politické strany, ČSSD, ODS a TOP09, dokážou dohodnout na společném postupu při obraně parlamentní demokracie, totiž

– na tom, že nedají postupu prezidenta Zemana zelenou tím, že by Rusnokově vládě vyslovili důvěru,

– a na co nejrychlejším konání předčasných voleb do Poslanecké sněmovny, které by potvrdily legitimitu tohoto orgánu.

Prosíme představitele ČSSD, ODS a TOP09, aby se v této zásadní věci, při obraně parlamentní demokracie, dokázali povznést nad své dosavadní politické spory a nalezli společnou řeč.

Výbor Klubu na obranu demokracie:

Bohumil Doležal, Bohumil Dvořák, Vojtěch Kučera, Pavel Otto, Jan Scheinost

Praha, 28. června 2013