Prohlášení KOD k „Týdnům občanského neklidu“

KOD vydal dne 28. října 2016 prohlášení k „Týdnům občanského neklidu“, ke kterému vyzvali přední čeští umělci veřejnost. Text prohlášení si můžete přečíst níže.

Klub na obranu demokracie k „Týdnům občanského neklidu“

V pátek 28. října vyzvali přední čeští umělci, shromáždění v „Petičním výboru na obranu demokracie“, českou veřejnost ke společným akcím: k pořádáním občanských shromáždění, k veřejným diskusím, k organizacím výzev a v případě nutnosti i ke stávkám.  Jejich smyslem má být ochrana demokracie.  Další kroky mají občané společně zvážit na náměstích  17. listopadu t.r.

Představitelé výboru, herci Jiří Bartoška a Vojtěch Dyk, uvedli ve svém veřejném vystoupení mj., že „naše svobody jsou už delší dobu ohrožovány politickou mocí“, a vyzývají: „Chraňme společně demokratický charakter státu“. Jde také o naši příslušnost k mezinárodnímu demokratickému společenství.

Podobné důvody, přesvědčení, že naše demokratické svobody jsou ohroženy, že je třeba chránit demokratický charakter České republiky a naši příslušnost k demokratickému Západu, nás před třemi roky vedly k tomu, že jsme založili náš klub. Od té doby se podle našich sil a schopností snažíme k tomuto cíli pracovat  pořádáním veřejných diskusí i organizováním podpisových výzev. V tomto smyslu jsme také  připraveni připojit se k jakékoli smysluplné racionální  společné akci s dalšími.

To, co nyní osobnosti našeho kulturního života vyhlásily, ovšem takovou smysluplnou a racionální akcí vůbec není.

Za prvé, setrvale naprosto nevhodné chování prezidenta Zemana a nynější servilní prohlášení nejvyšších ústavních činitelů ke vztahům s Čínskou lidovou republikou jsou sice nápadnými, významnými ale nikoli hlavními projevy hluboké politické krize, která už čtyři roky zmítá Českou republikou. Její podstatou je postupný rozklad české demokracie, jenž vytvořil prostor pro nástup multifunkčního aglomerátu Andreje Babiše, současně obří firmy, silného politického uskupení a mohutné mediální lobby, aglomerátu, který usiluje o mocenský monopol. Nejvyšší ústavní činitelé nejsou ani připraveni, ani ochotni se bránit jak před vnějším, tak před  vnitřním ohrožením naší demokracie, a to druhé, podstatné ohrožení iniciativa umělců ani slovem nezmiňuje.

A za druhé: kýčovité přehrávání „sametové revoluce“ z roku 1989 tento hlavní problém naopak zakrývá. Je to pokus vyvolat masovou hysterii a vytvořit falešnou iluzi  národní jednoty v situaci zcela podstatně odlišné od té v roce 1989.

Proti nebezpečí, které české demokracii už čtyři roky hrozí, nelze stavět kýč a hysterii. Hysterie problémy neřeší, ale prohlubuje. Řešení bude dlouhé a bolestné a jeho základem nemohou být rozčilená náměstí, ale soustavná práce  na všech úrovních politického života. Budeme v ní za všech okolností pokračovat.
V Praze dne 28. října 2016

Výbor Klubu na obranu demokracie: Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Pavel Otto, Jan Scheinost

Šéfredaktor Svobodného fóra Pavel Šafr

Členové Klubu na obranu demokracie a bývalí účastníci nezávislé skupiny Demokratická iniciativa: Dana Drahná, Petr Dušejovský, Miroslav Fleischman, František Hodík, Johana Hovorková, Jaroslav Lenert, Martin Litomiský,  Josef Matoušek, Jitka Matoušková, Jan Pavlík, Hana Petrásková, Ondřej Pěč, Vojtěch Průša, Ivan Rigel, Tamara Riglová, Jan Řeřábek, Kamil Skřivan, Gabriela Sodomková, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Jana Šťástková, Jiří Šimeček, Ondřej Šimeček, Karel Štindl, Jan Tichý, Stanislav Toula, Jiří Vaněk, Milan Zapletal.

Text ke stažení zde.