Klub na obranu demokracie k ruské invazi

Mezinárodně politická situace se v posledních dnech výrazně vyostřila. O tom, že na východní Ukrajině byly v nebývalé míře nasazeny jednotky ruské armády, už nemůže být pochyb. Zjevný je i širší záměr Ruské federace v jejím tažení proti Ukrajině: revize výsledků studené války v oblasti, kterou považuje za své „blízké zahraničí“ a kam patří i Česká republika.


Výsledkem studené války přitom bylo i to, že jsme opět nabyli svobodu a státní suverenitu.
Tato situace znamená tedy pro Českou republiku akutní a vážné ohrožení.
Česká společnost a česká politika je nyní rozpolcena:
Prezident, kterého podporují postkomunistická podnikatelská lobby a postkomunistické odbory, už dříve zpochybnil i ty omezené sankce proti Rusku, na nichž se shodla Evropská unie. Komunisté navazují na tradice strany, jež od svého založení byla prodlouženou rukou ruských zájmů.
Postoj ČSSD, nominálně hlavní strany nynější koalice, je nejasný. Její předseda a premiér české vlády teď došel k závěru, že sankce se prokázaly jako neúčinné a je třeba jednat s Ruskem.
Demokratická opozice je slabá a nejednotná, „občanská společnost“ hlásící se k odkazu Václava Havla se navíc v posledních dvaceti letech ani nedokázala pořádně politicky zorganizovat.
Česká veřejnost je dezorientovaná v důsledku dvouleté hluboké politické destabilizace, jež se kryla heslem „boje proti korupci“. Dokáže ji někdo věrohodně oslovit a přesvědčit ji o tom, že nám hrozí velké nebezpečí? To je předpoklad jakékoli další racionální politiky.
Je to náročný úkol. Kromě demokratických politických stran by svůj malý díl na něm by měly vzít politicky zaměřené spolky a občanská sdružení. KOD si je tohoto úkolu vědom. Vyzýváme další, aby se k nám připojili.