Podporujeme premiéra Fialu

Klub na obranu demokracie spustil podpisovou akci na podporu premiéra Petra Fialy. Rádi bychom jasně a jednoznačně podpořili jeho vyjádření k demonstraci na Václavském náměstí ze soboty 3. září 2022. Politická situace je podle našeho názoru velmi vážná, stanovisko premiéra Fialy je správné a zatím se mu nedostalo dostatečné podpory, spíše kritiky a výhrad. Pokud s námi souhlasíte, připojte se k nám svým podpisem zde.

Podporujeme premiéra Fialu

V sobotu 3. září proběhla v Praze na Václavském náměstí demonstrace, jíž se zúčastnilo zhruba 70 000 lidí. ČTK uvádí, že tento protest s názvem „Česká republika na prvním místě“ byl společnou akcí organizací, politických stran a občanů, kteří nesouhlasí se současnou politikou a chtějí demisi vlády. Organizátoři kritizovali především vysoké ceny energií a „prozápadní“ kurs vlády.

Premiér Fiala k demonstraci řekl, že každý má právo vyjádřit své postoje a demonstrovat. Zároveň vyslovil své přesvědčení, že demonstraci svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům ČR. Ruská propaganda a dezinformační kampaně se objevují na našem území opakovaně a někdo jim prostě podléhá.

Větší či menší výhrady k tomu, co řekl pan Fiala, dali najevo z politiků mj. Jana Mračková Vildumetzová (ANO), Martin Kuba (ODS), Martin Půta (Starostové za Liberecký kraj), Jan Hrnčíř (SPD), předseda ČMKOS Josef Středula, Alena Schillerová (ANO). Velmi zdrženlivý byl i Andrej Babiš.

Jistě, každý má právo vyjádřit svůj názor. Rádi bychom proto i my v rámci našich možností vyslovili jasnou a jednoznačnou podporu premiéru Fialovi v jeho názorech, které jsme tu ocitovali.

Jednak se nám zdá, že výrazná podpora zatím nezazněla. A jednak, starší z nás se pamatují na dobu, které se dnešek sice zatím pořád ještě moc nepodobá, ale mohl by se podobat: na dobu mezi němým protestem Jana Palacha a brutálním potlačením demonstrace z 21. srpna 1969.

Prosíme Vás, podpořte nás svým podpisem. A případně vyjádřete svou podporu jiným demokratickým a kultivovaným způsobem.

V Praze, 9. září 2022

Za Klub na obranu demokracie

Členové výboru:
Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Jan Scheinost

Členové KOD a bývalí účastníci Demokratické iniciativy:
Jan Bouchal, Petr Dušejovský, Martin Erben, Ester Fleischmanová,
Vladimír Fritsch, František Hodík, Vladislav Kahle, Petr Kreuz, Václav Kříž, Jaroslav Lenert, Martin Litomiský, František Lízal, Hana Mahlerová,
Josef Matoušek, Jitka Matoušková, Pavel Otto, Herbert Pařízek, Jan Pavlík, Ondřej Pěč, Vladimír Peřina, Hana Petrásková, Vojtěch Průša, Ivan Rigel, Tamara Riglová, Václav Řeřábek, Kamil Skřivan, Aurelie Skřivanová,
Lenka Smětáková, Gabriela Sodomková, David Svoboda, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Miroslava Šefčíková, Jiří Šimeček, Jana Šťástková,
Miroslav Štengl, Karel Štindl, Alena Štindlová, Jan Tichý, Vladislav Vaňák, Jiří Vaněk, Hanuš Velebný, Ladislav Voves, Milan Zapletal

Text prohlášení v pdf je k dispozici zde.

Pokud Vám činnost KOD připadá prospěšná a souhlasíte s našimi stanovisky, prosíme, přispějte nám na pořádání veřejných debat. Přispět můžete na účet 2600479704/2010. Význam pro nás mají i drobné dary, tak jako má význam drobná politická práce.