Bohumil Doležal k 21. srpnu: Dnešní malér jsme si způsobili sami, sami ho musíme vyřešit

Je tu půlstoleté výročí srpnové invaze z roku 1968. Co mají tehdejší události společného s dneškem?

Především to byl srovnatelně velký malér: pro naši zemi i pro nás, co jsme v ní žili. A v čem je rozdíl? Dnes jsme si vystačili sami: nepotřebovali jsme ani ruské tanky jako v roce 1968, ani německé tanky jako v roce 1939.

Lidé mají sklon upravovat si minulost na modelové příběhy. Například: dělali jsme to či ono s nadšením a mysleli jsme to upřímně; přesila nepřátel nás však zašlapala do prachu. A nakonec přišla ke slovu dějinná spravedlnost.

Existuje též jiný model. Známe ho z Orwellovy Farmy zvířat: zvířátka vyženou nehodného farmáře Jonese. Pak si ovšem do čela svobodně postaví čuně (v Orwellově příběhu dvě čuňata). Zbavit se jich bývá těžké: jednak se ke korytu dostala legitimně a jednak by si zvířátka musela připustit, že to zvorala.

Demokracie nestojí na tom, že lid má vždycky pravdu. Lid, to jsme vy, já, my všichni. A každý z nás se může mýlit. Proto i lid se může mýlit.

Nýbrž demokracie stojí na tom, že lid je schopný svůj omyl nazřít a napravit: protože lid jsme vy, já, my všichni a jsme čas od času schopni své omyly nazřít a napravit.

Dnes bychom měli obnovit poničenou občanskou společnost. Klub na obranu demokracie navrhuje vytvoření koordinačního výboru české demokratické opozice, v němž by se sdružili politici, nezávislí novináři a další zástupci politicky aktivní veřejnosti, kteří jsou připraveni v rámci Ústavy a zákonů vzdorovat Novým pořádkům a čelit cílenému bourání polistopadové demokracie. Sami to ovšem nezvládneme. Proto prosíme: podpořte nás svým podpisem! Text našeho prohlášení najdete ZDE. Svůj podpis pak můžete připojit zde: