Funkci veřejného ochránce práv, kterou zastávali obhájce nespravedlivě stíhaných Otakar Motejl, disidentka Anna Šabatová a někdejší soudce ÚS Pavel Varvařovský, nyní nejspíš obsadí Babišova blízká spolupracovnice a někdejší členka normalizační KSČ prof. Helena Válková. V Poslanecké sněmovně mají totiž strany Nových pořádků velkou většinu. Přesto by bylo hanebné se proti tomu veřejně nepostavit na půdě parlamentu, ve veřejném prostoru i v těch nezávislých médiích, která ještě zbývají. Celý text prohlášení najdete ve zprávě.
Institut veřejného ochránce práv nepatří do rukou Nových pořádků!
Prohlášení Klubu na obranu demokracie
V příštích týdnech bude Sněmovna PČR rozhodovat o tom, kdo nahradí dosavadní veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou, jejíž funkční období skončí v únoru tohoto roku.
Senát PČR navrhl své dva kandidáty již 4. prosince: vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandra Schorma a advokáta Jana Matyse. Prezident Zeman nato 14. prosince nominoval dosavadní zmocněnkyni vlády pro lidská práva Helenu Válkovou.
O instituci veřejného ochránce práv proběhly v době, kdy byla zákonem č. 349/1999 Sb. vymezena, velké spory. Mnozí se domnívali, že je v demokratickém státě zbytečná. Dnes, kdy demokracii střídají Babišovy a Zemanovy Nové pořádky, vypadá situace docela jinak.
Úlohou ombudsmana je působit k ochraně osob před jednáním úřadů a dalších institucí v zákoně uvedených, pokud je v rozporu s právem či neodpovídá principům právního státu. Jeho pravomoci mají své meze, ale právě v dnešní době vůbec nejsou nevýznamné.
Při dnešním rozložení sil v PS PČR bude obtížné zabránit zvolení prof. Válkové. Strany Nových pořádků (ANO, nyní s podporou ČSSD, KSČM a SPD) v ní mají velkou většinu. A tak místo, které zastával obhájce nespravedlivě stíhaných Otakar Motejl, disidentka Anna Šabatová a někdejší soudce ÚS Pavel Varvařovský, nyní nejspíš zaujme blízká Babišova spolupracovnice a někdejší členka normalizační KSČ. Přesto by bylo hanebné proti tomu veřejně nevzdorovat na půdě parlamentu, ve veřejném prostoru i v těch nezávislých médiích, která ještě zbývají. Aby bylo vidět, že tu i v dnešní nevábné situaci je jasná hranice mezi Novými pořádky na jedné straně a demokracií, k níž jsme se dopracovali po roce 1989, na straně druhé. A aby bylo vidět, kudy ta hranice vede.
Obracíme se proto na demokratické politiky, představitele velkých občanských iniciativ i nezávislé novináře a prosíme je, aby se v té věci více angažovali. My se v rámci našich sil a možností pokusíme o totéž.
Pokud s námi souhlasíte, připojte svůj podpis zde.
V Praze, 10. ledna 2020
Výbor Klubu na obranu demokracie:
Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Pavel Otto, Jan Scheinost
Členové KOD a bývalí účastníci Demokratické iniciativy:
Jan Bouchal, Martin Dolejší, Petr Dušejovský, Martin Erben, Hana Fořtová, Vladimír Fritsch, František Hodík, Petr Chowaniec, Vladislav Kahle, Petr Kreuz, Jaroslav Lenert, Jiří Liška, Martin Litomiský, František Lízal, Hana Mahlerová, Josef Matoušek, Jitka Matoušková, Vítězslav Padevět, Herbert Pařízek, Jan Pavlík, Ondřej Pěč, Vladimír Peřina, Hana Petrásková, Jana Petrová, Jiří Plieštik, Martin Procházka, Vojtěch Průša, Ivan Rigel, Tamara Riglová, Jan Řeřábek, Václav Řeřábek, Kamil Skřivan, Aurelie Skřivanová, Lenka Smětáková, Gabriela Sodomková, David Svoboda, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Jiří Šimeček, Miroslav Štengl, Jan Tichý, Stanislav Toula, Vladislav Vaňák, Jiří Vaněk, Ladislav Voves, Milan Zapletal, Jan Zima
Text prohlášení v pdf je k dispozici zde.
Pokud Vám činnost KOD připadá prospěšná a souhlasíte s našimi stanovisky, prosíme, přispějte nám na pořádání veřejných debat. Přispět můžete na účet 2600479704/2010. Význam pro nás mají i drobné dary, tak jako má význam drobná politická práce.