Projev předsedy KOD Bohumila Doležala na demonstraci v Plzni 9. 4. 2018

Předseda Klubu na obranu demokracie Bohumil Doležal vystoupil v pondělí 9. dubna s projevem na demonstraci „Plzeň: NE Andreji Babišovi ve zneužívání moci!“, která se konala na plzeňském náměstí Republiky. „Věřím, že na proměnu autokracie, oligarchie a buranokracie zpět v demokracii zatím ještě není pozdě. Že to není pokus o proměnu rybí polévky zpět v akvárium. Proměna je možná jen ve spolupráci s politickými stranami. Ne s Okamurou, komunisty a Babišovým ANO, nýbrž se stranami, které se hlásí k demokracii a aspoň čas od času pro ni taky něco udělaly,“ řekl mimo jiné Bohumil Doležal a přečetl přítomným výzvu KOD „Braňme přeměně ČR v policejní stát!“.

Projev předsedy KOD Bohumila Doležala na demonstraci v Plzni 9. 4. 2018

Začnu tím, kde je dnes Česká republika; budu stručný, ale slušný, takže se neomezím se na jedno jediné slovo.

V roce 1989 jsme získali demokracii a právní stát, opřený o základy občanských a lidských práv. Stali jsme se součástí společenství demokratických států, s nimiž sdílíme společné dějiny a společné hodnoty. To vše jsme získali poměrně snadno. To se v dějinách občas stává, jen je pak třeba si to vše zasloužit. Teď je ta chvíle.

Naše demokracie měla mnoho chyb a byla proto právem kritizována. Jak chyby, tak kritika patří k demokracii.

V posledních letech se nám demokracie pod rukama mění. Mění se v autokracii (samovládu několika mocných); v oligarchii (vládu postkomunistických zbohatlíků, zvlášť jednoho, který pod heslem boje proti korupci ve svých rukou soustředil obrovskou ekonomickou, politickou i mediální moc); a v buranokracii (vládu hulvátství, sprostoty a arogance).

Tuto proměnu je třeba zastavit. A to prostředky, které nám ústava a zákony dávají k dispozici.

Věřím, že na proměnu autokracie, oligarchie a buranokracie zpět v demokracii zatím ještě není pozdě. Že to není pokus o proměnu rybí polévky zpět v akvárium.

Proměna je možná jen ve spolupráci s politickými stranami. Ne s Okamurou, komunisty a Babišovým ANO, nýbrž se stranami, které se hlásí k demokracii a aspoň čas od času pro ni taky něco udělaly: jmenuji namátkou ODS, TOP 09, KDU-ČSL, ČSSD, Stranu zelených.

Tyto strany jsou oslabené. Potřebují naši kritiku, ale taky podporu. Je třeba ve společnosti vybudovat důvěru. Bez ní to nepůjde.

To je smysl výzvy našeho klubu, kterou tu nakonec ve třech minutách přečtu. Sbíráme pod ni podpisy. Lze ji podepsat elektronicky, na internetových stránkách KOD a na mém internetovém zápisníku Události. Anebo zde na podpisový formulář.

Výzvu „Braňme přeměně ČR v policejní stát!“ si můžete přečíst a podepsat zde.