Debata s demokratickými politiky a představiteli nezávislých iniciativ ke stanovisku KOD k výročí 21. srpna

Klub na obranu demokracie se 21. července 2018 obrátil na české nezávislé iniciativy a na politiky demokratických stran s výzvou „21. srpen: jsme s vámi, buďte s námi“. Podle názoru KOD by se výročí 21. srpna mělo stát budíčkem z letargie. Půlstoleté výročí sovětské invaze je podle nás dobrou příležitostí k tomu, aby čeští demokratičtí politici a nezávislé iniciativy společně vystoupili na obranu demokracie proti babišovským a zemanovským Novým pořádkům. Na naši výzvu zatím odpověděli předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, předseda hnutí STAN Petr Gazdík a Michal Vožda z aktivistické skupiny AUVA. Zveřejňujeme jejich odpovědi a naše reakce. Text výzvy KOD najdete ZDE a text našich průvodních dopisů ZDE.

Pavel Bělobrádek

Pěkný den, děkuji, jen mi chybí pointa. Třeba zaplnit Václavák, nebo Letnou. Aby byly plné.

S pozdravem
Pavel Bělobrádek

Na dopis jsme odpověděli:

Vážený pane předsedo, děkuji za reakci. Není nad dobrou radu. Je jen trochu od věci. Rád bych se revanšoval taky radou. Plný Václavák a plná Letenská pláň byly zapotřebí, když se boural bolševismus. Dnes by pro začátek možná stačilo, kdyby se trochu víc snažili např. ti, kteří sedí v Poslanecké sněmovně – speciálně mám na mysli takové, co nejdřív čtyři roky spolupracovali s panem Babišem ve společné koalici a teď by chtěli na jiných, aby jim zaplnili Václavák a Letenskou pláň.

S pozdravem
Bohumil Doležal, předseda KOD

Pan předseda Bělobrádek reagoval takto:

Pěkný den,
Vidím, že Vaše nenávist Vám znemožňuje racionální diskusi. Nebyla to rada. Ale to je vlastně jedno.

S pozdravem
Pavel Bělobrádek

Na dopis odpovídáme:

Vážený pane předsedo,
děkujeme Vám za odezvu. Tentokrát nepovažujeme za nutné na ni reagovat.

S pozdravem
za výbor KOD
Jan Scheinost

A pan předseda Bělobrádek znovu reagoval:

Pěkný den, hlavně ji férově zveřejněte na Foru24. S komentářem, který o Vás říká vše. Místo abyste spojovali, rozeštváváte. A věcnou poznámku považujete za nezdvořilost a zcela vadně za „radu“. Čímž opravdu nebyla. Inu ďábel má ješitnost a pýchu nejraději…

S pozdravem
Pavel Bělobrádek

Petr Gazdík

Vážený pane předsedo,
nemáme jako hnutí problém tuto iniciativu podpořit. Moje skepse pramení z jediného: jakkoliv bylo Pražské jaro z mého pohledu úpravou komunistického režimu, přestože našláplo k větší liberalizaci, tehdy příjezd „spřátelených” armád znamenal opravdu emoce mezi lidmi. Dnes na mě padá trochu smutek, když se kolem sebe rozhlédnu a vidím, jak lehce jsou lidé ochotni se své svobody po kapkách vzdát a povětšinou si ani nevšimnou.
Jinak se naši lidé demonstrací účastní, aniž bychom na druhé straně právě na nich chtěli lacině získávat politické body.
S Vaší iniciativou seznámím naše vedení.

S pozdravem

Petr Gazdík
předseda hnutí
STAN – Starostové a nezávislí

Na dopis jsme odpověděli:

Vážený pane předsedo,
s povděkem bereme na vědomí, že vaše hnutí nemá problém podpořit iniciativy, jako je ta naše. Chtěl bych jen blíže vysvětlit, o co nám jde. Nechceme nijak oživovat myšlenky „komunismu s lidskou tváří“, které se v šedesátých letech vyčerpaly a zkompromitovaly. Jen bychom rádi zabránili tomu, aby se ze srpnového výročí stala pietní vzpomínka na jednu historickou událost. Výročí velmi aktuální: Tenkrát dokázala naše společnost sice jen po krátkou dobu, ale jednotně, nenásilně a zároveň účinně vzdorovat mohutné okupační armádě. Tehdejší politická reprezentace ovšem až na výjimky selhala či přímo zradila. Dnes hrozba nepřichází zvenčí, ale zevnitř. Polistopadový demokratický režim je smrtelně ohrožen nástupem babišovských a zemanovských Nových pořádků. Demokratická veřejnost a demokratičtí politici by měli využít všechny příležitosti k tomu, aby dali najevo, že hodlají polistopadovou demokracii proti Novým pořádkům bránit. 21. srpen je taková příležitost. Obáváme se, že bude promarněna.

Za Klub na obranu demokracie
Bohumil Doležal

Michal Vožda

Dobrý den.
Pro nás není problém udělat tuhle akci, ale již jsou nahlášené dvě akce a prý se snad chystá akce od Českého Rozhlasu.
Nechceme jít s naší akcí proti jejich.
Nicméně nic nebrání vám, udělat nějakou akci, jste klub pro obranu demokracie, tak ji braňte. Všichni ví, že je to důležité datum, ale taky ví, že se musí ustoupit skupinám, které mají větší dosah, tedy v tomto případě Rozhlasu.

Za skupinu AUVA, Michal Vožda.

Na dopis jsme odpověděli:

Vážený pane,
děkuji Vám za Váš mail. Musím se přiznat, že mu moc nerozumím. Píšete nám, že „jsou již nahlášené dvě akce“ a „prý se snad chystá akce od Českého Rozhlasu“. V takové situaci nechcete jít s vaší akcí proti jejich. „Všichni vědí, že je to důležité datum, ale taky vědí, že se musí ustoupit skupinám, které mají větší dosah, tedy v tomto případě Rozhlasu.“
Opakuji, o co nám šlo: 23. července jsme se na vás a na další nezávislé skupiny, které se nám podařilo dohledat na facebooku (např. mj. na Milion chvilek), obrátili s návrhem, aby si tyto skupiny společně připomenuly výročí srpnové invaze z roku 1968 (nenavrhovali jsme výslovně demonstraci, ale šíře společné a hlasité připomenutí). S naším návrhem jsme oslovili i představitele demokratických stran. Chtěli jsme v té souvislosti připomenout, že jde o to, aby čeští demokratičtí politici a česká demokratická veřejnost společně čelili babišovským a zemanovským Novým pořádkům (tedy o něco, co se v roce 1968 nakonec nepovedlo: politici tehdy kapitulovali a veřejnost nakonec rezignovala; letos se obáváme téhož). S tím, že se na realizaci návrhu budeme rádi podílet.
Nechceme totiž, aby se letošní připomínky srpna 1968 omezily na pouhé vzpomínání na historicky uzavřenou událost bez vztahu k dnešnímu vážnému ohrožení české demokracie.
Jinak si nemyslíme, že ve svobodném prostředí, o něž nám jak doufám společně jde, by mělo být za všech okolností nepřípustné jít nějakou naší akcí proti jiné a že by se muselo ustupovat skupinám, které mají větší dosah. Záleží na tom, co za akci to je a co ta skupina chce.
Nevím např., co chce Český rozhlas (a pokud tomu dobře rozumím, ani Vy ne, vždyť píšete „prý se snad chystá akce“). Jen upozorňuji, že Český rozhlas není žádná skupina, ale veřejnoprávní médium a že v současné situaci těžko bude ochotno a schopno vystoupit výslovně na obranu polistopadové demokracie proti Novým pořádkům. Nevím, proč by se v této situaci mělo „ustupovat“ tím, že se nebude dělat vůbec nic. Nic proti historickým vzpomínkám, ale proč se nemůže udělat ještě něco vedle toho?
Nicméně: bereme na vědomí, že náš návrh je pro vás nepřijatelný.

Za Klub na obranu demokracie
Bohumil Doležal, předseda