Doba se mění: vraťme Pražský hrad lidem!

Klub na obranu demokracie vyzývá otevřeným dopisem přední demokratické politiky, Petra Fialu, Víta Rakušana a Miloše Vystrčila, aby se zasadili o zrušení nesmyslných a ponižujících prohlídek návštěvníků Pražského hradu, zavedených v roce 2016 Milošem Zemanem a jeho spolupracovníky v odvetě za happening s červenými trenýrkami. Myslíme si, že k odstranění tohoto ostudného problému je teď správný a nejvyšší čas.

Doba se mění: vraťme Pražský hrad lidem!

Otevřený dopis Klubu na obranu demokracie Petru Fialovi, Vítu Rakušanovi a Miloši Vystrčilovi

V českých médiích (i v těch babišovských) se v posledních dnech píše o tom, že je třeba, aby někteří představitelé Kanceláře prezidenta republiky, zejména Vratislav Mynář a Jiří Ovčáček, odešli ze svých postů na Pražském hradě. Heslo zní: „Vykliďte Hrad!“

Nic proti tomu. Je tu však zároveň jeden velmi naléhavý, daleko jednodušší a v podstatě nepolitický požadavek, dotýkající se každodenního života obyčejných lidí. Hlavně v Praze, ale nejen tam.

Před časem, 19. června 2015 navečer, nahradili dva členové umělecké skupiny „Ztohoven“ prezidentskou standartu na střeše Pražského hradu obřími rudými trenýrkami. Byl to výraz protestu proti politice Miloše Zemana. O jeho vhodnosti je možné diskutovat, ale o to teď nejde. Podstatné je, že necelý rok poté prezident údajně ve spolupráci s Policií České republiky zavedl systém bezprecedentních nesmyslných a ponižujících prohlídek pro návštěvníky celého areálu Hradu z domova i z ciziny. A to pod zjevnou záminkou, že jde o to čelit možným teroristických útokům. Přitom šlo o kolektivní trest vrchního velitele ČR pro kmány z ČR a ze světa, trest podobný těm, jaké známe z Haškova Švejka. Řada lidí proti tomu tenkrát protestovala, náš klub taky. Nadarmo.

Změnilo se dnes, po říjnových volbách, něco? Politici, kteří v nich uspěli, poukazovali a poukazují na to, že jim jde o změnu politiky, jaká se tu prosazovala v letech 2013–2021. Tomu, aby se jim dalo věřit, by hned na počátku velmi napomohlo jedno malé, ale výrazné symbolické vstupní gesto:

Pane Petře Fialo, pane Víte Rakušane, pane Miloši Vystrčile! Pokud chcete být věrohodní, zasaďte se, prosíme, ze své nabyté autority o to, aby byla neprodleně zrušena nesmyslná a ponižující opatření z léta 2016, postihující širokou veřejnost. Rádi Vás při tom podpoříme.

Pod náš dopis sbíráme podpisy těch, kteří s námi souhlasí. Prosíme, připojte se zde.

Praha, 23. října 2021

Výbor Klubu na obranu demokracie:
Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Jan Scheinost

Členové KOD a bývalí účastníci Demokratické iniciativy:
Jan Bouchal, Martin Erben, Ester Fleischmanová, Vladimír Fritsch, František Hodík, Vladislav Kahle, Petr Kreuz, Václav Kříž, Martin Litomiský, Hana Mahlerová, Josef Matoušek, Jitka Matoušková, Herbert Pařízek, Jan Pavlík, Ondřej Pěč, Vladimír Peřina, Hana Petrásková, Jana Petrová, Jiří Plieštik, Vojtěch Průša, Václav Řeřábek, Kamil Skřivan, Lenka Smětáková, Gabriela Sodomková, David Svoboda, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Miroslava Šefčíková, Jiří Šimeček, Jana Šťástková, Miroslav Štengl, Karel Štindl, Jan Tichý, Stanislav Toula, Vladislav Vaňák, Jiří Vaněk, Ladislav Voves, Milan Zapletal, Jiří Zauška, Jan Zima

Text dopisu v pdf je k dispozici zde.

Pokud Vám činnost KOD připadá prospěšná a souhlasíte s našimi stanovisky, prosíme, přispějte nám na pořádání veřejných debat. Přispět můžete na účet 2600479704/2010. Význam pro nás mají i drobné dary, tak jako má význam drobná politická práce.