Odpovědi senátorů na dopis KOD

Klub na obranu demokracie vyzval dopisem z 11. prosince 2018 senátorky a senátory z demokratických stran, aby se zastali naší polistopadové demokracie a odmítli poslanecký návrh na přejmenování státního svátku 17. listopadu, který prosadilo Babišovo hnutí ANO. Odpověděli nám senátoři Anna Hubáčková, Leopold Sulovský, Michael Canov, Přemysl Rabas, Tomáš Goláň, Lukáš Wagenknecht, Václav Hampl a Jitka Seitlová. Jejich odpovědi zveřejňujeme. K naší výzvě „Zabraňme společně přejmenování 17. listopadu!“ se už dříve vyjádřili senátoři Tomáš Goláň, Renata Chmelová, Patrik Kunčar, Jiří Růžička, Ivo Valenta a Miloš Vystrčil (viz zde). Text naší výzvy „Zabraňme společně přejmenování 17. listopadu!“ najdete zde.

Anna Hubáčková

Dobrý den,
souhlasím s Vámi, nic neměnit.

Anna Hubáčková

Leopold Sulovský

Dobrý den,
děkujeme za podnět. Rovněž pan senátor Sulovský sdílí obavy o demokracii v ČR a ztotožňuje se s Vaším postojem.

Hezký den.

Mgr. Patrik Bičovský
asistent senátora Ing. Leopolda Sulovského

Michael Canov

Dobrý den,
ztotožňuji se s Vaším postojem. Jinými slovy, budu zcela určitě pro zamítnutí přejmenování.
Vážený pane předsedo, zároveň jsem rád, že mohu pomoci tímto způsobem pomoci k prosazení Vašeho názoru, názoru člověka, kterého si dlouhodobě velmi vážím.

S pozdravem
Michael Canov

Přemysl Rabas

Vážený pane Doležale,
děkuji za Váš podnět, s kterým se v zásadě ztotožňuji.
Do Senátu jsem kandidoval také proto, abych pomohl chránit a rozvíjet demokracii. Tak budu činit i v tomto případě.

Ještě jednou děkuji a přeji pěkný den.

Přemysl Rabas

Tomáš Goláň

Samozřejmě s Vámi souhlasím…

Ing. Tomáš Goláň,
senátor za volební obvod č. 78 (Zlín)

Lukáš Wagenknecht

Vážený pane Doležale,
pan senátor Wagenknecht obdržel emailem Váš dopis, ve kterém vyzýváte k odmítnutí poslaneckého návrhu na přejmenování státního svátku 17. listopadu. Pan senátor si Váš dopis pozorně přečetl a Vaše stanovisko podporuje. Přejmenování ze současného názvu „Den boje za svobodu a demokracii“ na „Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva“ považuje stejně jako vaše iniciativa, za zbytečné a nevhodné.
Až se tedy bude poslanecký návrh hlasovat v Senátu, pan senátor Wagenknecht ho nepodpoří. Pan Wagenknecht je pro zachování současného názvu.

S pozdravem a přáním pěkného dne

Karolína Žďárská
asistentka senátora Lukáše Wagenknechta

Václav Hampl

Vážení přátelé z Klubu na obranu demokracie,
děkuji za Váš podnět k přejmenování (spíše rozšíření názvu) státního svátku 17. 11. Stanovisek vašeho klubu si velmi vážím a v drtivé většině případů s nimi souzním. V této věci mám však jiný názor. Především si myslím, že přiřazení odkazu na den studentstva ke stávajícímu názvu význam svátku jako oslavy konce vlády bolševismu u nás nerozmělňuje. Zdůrazňujete roli studentů, což je jistě zejména směrem k 17. 11. 1989 docela na místě. A jistá vnitřní spřízněnost mezi 17. 11. 1939 a 1989 mne vždy fascinovala a považuji ji za jisté bohatství tohoto svátku. Navíc pokud vím, o uvedení studentů v názvu svátku stojí i reprezentace studentů, které nepodezřívám z chuti rozmělňovat význam 17. 11. 1989. Z těchto důvodů jsem připraven změnu názvu svátku v Senátu spíše podpořit.

S přátelským pozdravem

Václav Hampl

Jitka Seitlová

Vážený pane předsedo,
jménem paní senátorky Seitlové děkuji za Vaši iniciativu a dovoluji si potvrdit její podporu Vašemu prohlášení a přidává tímto i svůj podpis.
Děkuji za pozornost a přeji Vám hezký den.

S pozdravem

Alžběta Guryčová
asistentka